Seikkaillen läpi Raamatun
Kälviän seurakunta on mukana kehittämässä materiaalia lapsille
Kirkkohallituksen täysistunto on myöntänyt avustuksen Kälviän seurakunnalle Seikkaillen läpi Raamatun: Vanhan testamentin materiaalin kehittäminen -kokeilulle, joka toteutetaan yhdessä Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen (Sley) kanssa.
Projekti keskittyy uuden, elämyksellisen ja toiminnallisen raamattuopetuksen materiaalin kehittämiseen.
- Tavoitteena on tukea seurakuntien ja kristillisten järjestöjen uskontokasvatusta lapsille ja kouluikäisille, kertoo Sleyn lapsi-, varhaisnuoriso- ja perhetyön sihteeri Saija Simanainen.
Kokeilu toteutetaan kehittämällä ja julkaisemalla Vanhan testamentin materiaali verkkosivustona. Lisäksi järjestetään koulutuksia ja työpajoja ohjaajille ja materiaalia testataan erilaisissa seurakunnan tilaisuuksissa. Materiaalin kehittämiseksi kerätään myös käyttäjäpalautetta.
Kohderyhmänä ovat seurakunnan työntekijät, vapaaehtoiset sekä lapset ja kouluikäiset, jotka osallistuvat Seikkaillen läpi Raamatun -tapahtumiin.
Kälviän seurakunta toimii pilottiseurakuntana Sleyssä toimitetulle materiaalille.
- Olemme siis sitoutuneet käyttämään materiaalia kouluikäisten leireillä sekä Donkkis Big Night -toimintailtojen raamattuopetuksissa ja toimintapisteillä, selvittää Kälviän seurakunnan nuorisotyönohjaaja Sirpa Klapuri.
Idea syntyi tarpeesta kehittää helppokäyttöistä ja internetissä vapaasti saatavilla olevaa materiaalia, joka rohkaisee ohjaajia monipuoliseen ja kokemukselliseen uskontokasvatukseen. Materiaalin avulla halutaan innostaa lapsia tutustumaan Raamatun Vanhan testamentin
kertomuksiin.
Elämyksellinen oppiminen auttaa lapsia ymmärtämään vaikeuksista selviytymistä ja luottamusta Jumalan huolenpitoon, mikä lisää heidän turvallisuuden kokemustaan.
Seikkaillen läpi Raamatun: Uuden testamentin materiaali on jo saatavilla osoitteessa seikkaillen.sley.fi
Seikkaillen läpi Raamatun: Vanhan testamentin materiaalin kehittäminen -projekti kestää koko ensi vuoden.
27.11.2024 09.54