Teosharvinaisuuksia Käläviän Kapellin kesäkonsertissa
Kälviän Kirkon Kesämusiikit -sarja saa arvokkaan päätöksen perjantaina konsertissa, jonka ohjelmassa kuullaan harvinaista herkkua.
Käläviän Kapelli.
Sarjan huipennuksena esitetään kaksi harvinaista sävellystä: Ingeborg von Bronsartin ooppera-alkusoitto Jery ja Bätely sekä W. A. Mozartin konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille, K.242. Von Bronsart, os. Starck, (1840-1913) oli suomalaissyntyinen säveltäjä ja pianisti, jonka sukujuuret johtavat äidin puolelta Kokkolaan ja Åkerman-sukuun. Ingeborg debytoi jo 12-vuotiaana pianistina ja säveltäjänä Pietarissa kuuluen tsaarin hovin seurapiireihin. Hän siirtyi sieltä Franz Lisztin oppilaaksi Weimariin. Pianisteista tuli ystäviä, jotka esiintyivät yhdessä ja omistivat teoksiaan toisilleen. Jery und Bätely -alkusoitto on rehevää ja melodista romantiikan ajan musiikkia, jossa vuoroin jouset ja puhaltimet säkenöivät. Kappaleen on esitettävään muotoon toimittanut entinen RSO:n ja HKO:n konserttimestari Erkki Palola, jonka sukujuuret myös johtavat Kälviän Ruotsalolle.
Mozartin pianokonsertoin solisteina soittavat Pia Lempiälä ja Matti Pohjoisaho. Konserttoa esitetään varsin harvoin, vaikka se on kaunista ja koskettavaa musiikkia, mutta liekö sitten syynä harvinaisuuteen se, että konsertto vaatii pitkällistä kahden pianistin yhteisharjoittelua ja samanlaisia näkemyksiä tulkinnasta. Konsertosta on olemassa versio myös kolmelle pianosolistille! Pia Lempiälä on Kokkolassa ja Ylivieskassa vaikuttava pianisti ja pianopedagogi, Matti Pohjoisaho puolestaan on valmistunut Sibelius-Akatemiaksi musiikin maisteriksi syventymiskohteenaan urkujensoitto ja tätä nykyä hän opiskelee samassa oppilaitoksessa pianonsoittoa.
Konsertin ohjelmassa ovat myös 1. osa Mozartin A-duuriklarinettikvintetosta, jossa klarinettia soittaa Eveliina Kippo sekä Sibeliuksen Elegia orkesterisarjasta Kuningas Kristian II. Orkesterikappaleiden rinnalla päästään laulaman orkesterin säestyksellä virret On kaunis synnyinmaamme, Kiitos nyt Herran ja Soi Kunniaksi Luojan. Konsertin johtaa Kälviän kanttori Markku Hekkala lukuun ottamatta Sibeliuksen Elegiaa, jossa orkesterin edessä debytoi Kokkolassa musiikkia opiskeleva George Kerola.
Käläviän Kapelli Kälviän kirkossa 18.7.2025 klo 19. Vapaa pääsy. Kolehti Käläviän Kapellille
Konsertissa kuullaan:
- Ingeborg von Bronsart: Jery und Bätely -alkusoitto
- Toivo Kuula: On kaunis synnyinmaamme
- W. A. Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri, K. 581, osa 1, Allegro
- W. A. Mozart: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille F- duuri, K. 242
- Jean Sibelius: Elegia sarjasta Kuningas Kristian II
- Jean Sibelius: Soi kunniaksi Luojan
- Saksalainen sävelmä, sov. Markku Hekkala: Kiitos nyt Herran
Tue Jul 15 09:26:00 EEST 2025