Kälviän seurakunnan seurakuntaneuvosto 2019-2022

puheenjohtaja
Antti Lapinoja

kirkkoherra
antti.lapinoja@evl.fi
050 314 7382

varapuheenjohtaja
Harri Jylhä

harri.jylha@elisanet.fi
050 528 9988

sihteeri
Katariina Hakkarainen-Jylhä

katariina.hakkarainen-jylha@evl.fi
050 314 7360

Jäsenet

Leena Hankaniemi
leenahankaniemi@gmail.com
044 325 0769

Ville Honkala
vshonkala@gmail.com
0400 875 411

Oiva Isolankila
oiva.isolankila@gmail.com
050 550 7711

Irja Kivistö
irja.kivisto@gmail.com
0440 747 091

Eeva-Liisa Luoto
eevaliisa.luoto@gmail.com
040 705 3503

Tuula Muuraiskangas-Nissilä
tuula.nissila@hotmail.com
050 407 2036

Minna Poutanen
minna.poutanen@kpedu.fi
0400 727 476

Jari Tikkanen
jari.tikkanen@netikka.fi
050 3277 213

Juhani Timlin
timlin.juhani@gmail.com
050 356 9511

Puheenjohtajan nuija.

Seurakuntaneuvosto

  • valitaan seurakuntavaaleilla neljän vuoden välein
  • päättää seurakunnan toimintaa ja hengellistä elämää koskevista asioista
  • toimittaa seurakuntavaalit ja kirkkoherranvaalin
  • valitsee kappalaiset ja muut työntekijät
  • hyväksyy seurakunnan talousarvion ja toimintakertomuksen
  • valitsee eri työalojen johtokunnat tai vastuuryhmät, jotka yhdessä työalan työntekijöiden kanssa johtavat kyseisen työalan työtä
  • päättää kolehtien kohteista kirkkoherran kanssa niiltä sunnuntailta, joiden osalta kirkkohallitus ja hiippakunta eivät määrää kolehtien kohteita

Kädet osoittamassa pöytäkirjan tekstiä.

 

Seurakuntaneuvoston pöytäkirjat

Alta löydät vuosien 2019-2021 pöytäkirjat. 1.11.2020 jälkeen julkaistut pöytäkirjat ovat saavutettavia.

Vanhempia pöytäkirjoja voit tiedustella rekisterisihteeri Katariina Hakkarainen-Jylhältä.